Tundemaailma korrastamine

Aeg on liikuda mõtete korrastamiselt ja puhastamiselt tunnete tasandile. Tunded on üks toredamaid teemasid ja samas mitmeid probleeme tekitavaid inimeste jaoks. Valu eest on ju lihtsam peitu joosta ja isegi veidi negatiivsematest tunnetest proovitakse hoiduda. Kuid tunnetest ei saa vabaneda neid lihtsalt ignoreerides. Pealegi see polegi vajalik, sest nn negatiivsete tunnete all on alati peidus rõõmu, armastuse ja tänulikkuse kiht. Selleks, et igapäevaelu oleks meeldiv ja rasked tunded pidevalt südamesopis ei koputaks, tuleb hakata oma tunnetele ausalt otsa vaatama ja lubada endale nende tundmist kogu ilus ja valus. Tundeelu korrastamiseks ja puhastamiseks on vajalik hakata endale teadvustama, milliste tunnetega sa elad, lubada tunnetel olla ning püüda kinni nende saadetud sõnumid.

Tunnetest ei saa vabaneda ka lihtsalt positiivse mõtlemisega. Jah, meie mõtted loovad meie reaalsust ja meie mõtete kvaliteedist sõltub meie tundeelu. Kui me näeme maailma läbi positiivse prisma, siis suure tõenäosusega on meil helgemad tunded. Samas, kui elu teeb haiget või keegi ikka pidevalt su piiridesse sisse sõidab ja see ajab sind vihale, siis seda ei saa mõtlemisega ära mõelda. Sellisel juhul tuleb lubada oma südamel valutada ja seejärel vajadusel tegutseda. Kui hing on kurb, siis tuleb nutta. Kui sees vihast kobrutab, siis võiks midagi füüsilist teha, et sellest vabaneda. On normaalne, et päeva jooksul tunneme palju erinevaid tundeid ja need tulevad ja lähevad orgaaniliselt. Igale väiksele tundepuhangule pole vaja suurt tähelepanu pöörata. Kuigi soovitan treenida oma teadlikkust tunnete märkamise osas, sest see annab palju kasulikku infot oma elu kvaliteedi kohta. Vaata sügavamale klassikalistest “hästi”, “halb”, “normaalne”, “ebamugav” tunnete kirjeldustest. Mis teeb sind alati rõõmsaks? Millised asjad sind kurvastavad? Millistes olukordades sa tavaliselt vihastud? Mis ärritab või tekitab stressi? Mille üle oled oma elus tänulik? Millised inimesed ja teod sind kõige enam solvavad? Kui sa oled tundeteadlik, siis on sul palju lihtsam oma elus positiivseid muutusi ellu viia.

Tunded ja mõtted on üksteisega tihedas seoses. Üks võib kutsuda esile teist. Mõtetel on võime meenutamise teel esile kutsuda minevikus kogetuid tundeid. Sedasi on võimalik meie minevikukogemustel meid muuta rõõmsaks või kurvaks. On vabastav kogemus, kui ühel hetkel mineviku valusad kogemused ei tule enam valusate tunnetega meid kimbutama. Tundetasandi suurpuhastamisel ei ole vaja seada endale eesmärgiks mitte kunagi vihastuda või ärrituda, vaid võiks võtta eesmärgiks lubada oma tunnetel olla ilma ennast kritiseerimata. Inimesed, kes lubavad endal tunda ka nö negatiivseid tundeid neid mitte alla surudes, on lõppkokkuvõttes õnnelikumad ja rahulolevamad. Erinevad tunded rikastavad meie hinge ning muudavad meid sügavamaks ja empaatilisemaks. Väga oluline on suurpuhastusel pöörata tähelepanu oma üleüldisele tundeseisundile. Igapäevased rõõmud, mured ja ärritused, mis tulevad ja lähevad on normaalne. Kuid elada pidevalt kibestununa, vihasena, pettununa, solvununa või end alatasa süüdi tundes, ei ole jätkusuutlik. Seepärast tuleks pöörata tähelepanu eriti sellele, milline on valdav tundeelu. Milliste tunnetega sa elad?

Rõõm, kergus, eneseusk, armastus ja muud väestavad tunded võiksid olla ülekaalus. Siinjuures siis mitte ühe päeva lõikes konkreetselt, vaid kui vaadelda pikemat perioodi (nt nädalat). Kui hinges on ikka pidevalt valu ja enesehaletsus ei taha kuidagi lõppeda või oled terve maailma peale pidevalt vihane, siis on aeg selles osas midagi ette võtta. Vastasel juhul lood endale elu, mis sind vaikselt mürgitab. Järgmiste päevade jooksul kutsun sind endaga kaasa märkama ja tundma oma tundeid rohkem kui tavapäraselt. Püüdma kinni tunnetega kaasnev sõnum ja seejärel teha vajalikud sammud oma elu muutmiseks. Mis sind kõige enam oma elus häirib ja rahulolematust põhjustab? Mis kõige enam südame soojaks teeb? Kuula oma südant! Kõik, mis sind enam ei teeni ja vajab lahti laskmist, jäta vanasse aastasse maha.

Võib-olla on aeg oma keha stressihormoonidest vabastada ning tundeid puhastada ühe korraliku nutmisega. Millal sa viimati ühe korraliku peatäie nutsid? :) Siit saab meeldetuletuseks lugeda, miks nutmine kasulik on. Mõnusat tundekeha puhastamist!

Mind abistab tihtipeale selline väike mantra ühest minu lemmik väelaulust:

MINA OLEN MINA
KÕIK MU TUNDED ON HEAD
ARMASTAN MA ENNAST
TAHAN, TEEN JA SAAN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.