Kelle armastuse allikast sa jood?

Mäletan seda päeva, mil minu terapeut küsis mu käest, kuidas ma tean, et ma ennast armastan? See küsimus pani mind mõtlema ja tekitas veidi segadust. Mul oli varnast võtta palju vastuseid, milline näeb välja ennast armastava inimese käitumine ja ma teadsin, kuidas ma väljendan teatud tegudega enda vastu hoolimist. Ometi ei osanud ma vastata küsimusele, kuidas enesearmastamine ikkagi välja näeb. Sedasi algas minu teekond enda armastama õppimisel ja selle tunde tugevamaks kasvatamisel iga päevaga aina enam. Siinkohal tsiteerin psühholoog Helena Väljastet: “Oleme kulutanud elust kümneid, sadu ja tuhandeid tunde, et õppida käima, lugema, arvutama, autoga sõitma ja võõrkeeli rääkima. Aga kas sa oled kunagi investeerinud kas või tunni selleks, et õppida armastama iseennast? Kas sa üldse tead, kuidas suhtuda endasse armastaval ja tõeliselt kohal oleval moel? Kas keegi on sulle seda kunagi õpetanud? Minu hinnangul pole meist paljudele, kui mitte enamikule, sellist õpetust jagatud. Ja kuidas me oskaksimegi ennast armastada, kui me pole seda kunagi õppinud! Me arvame, et see on asi, mida me täiskasvanuna lihtsalt oskame. Ei ole. Eluterve enesearmastus on samasugune õpitav oskus nagu viiulimäng. Nagu oskus iseennast tundma õppida, oskus oma vajadusi rahuldada ning oskus olla kohal siin ja praegu toimuva jaoks.”

Pean nõustuma Helena Väljastega, et paljud meist ei oska ennast armastada ja peavad seda õppima uuesti täiskasvanuks saades. Mulle tundub, et see on kohati üks keerulisemaid ülesandeid ja pole ühest retsepti, kuidas seda saavutada. Mida see üldse tähendab? Minu isiklik kogemus on juhatanud mind enesearmastuseni, kuid tagantjärgi vaadates, ei oska ma täpselt öelda, millised konkreetsed sammud mind selleni viisid. Alguse saab see aga sellest, kui ühel hetkel julged hakata tundma huvi iseenda sisemaailma vastu. Kõik asjad saavad liikuda paremuse poole sellest hetkest, kui aktsepteerid ennast sellisena nagu oled. Sa ei pea mitte midagi enda juures muutma ega parandama ega täiuslikumaks muutma. Sa oledki juba täiuslik sellest hetkest kui sa siia maailma sündisid. Usu mind, universum ei ole teinud mingit viga, sa oled täpselt selline nagu sa olema pead. Kõigi oma tugevuste ja nõrkustega. Kõik see kokku ongi täiuslik komplekt. Meis kõigis on aspekte, mis meile endile ei meeldi – iseloomujooni või harjumusi, mida üldse ei kannata. Kuid me ei saa salata maha ühtegi poolt enda juures ning peame õppima aktsepteerima ka neid negatiivsemaid osasid oma tervikust. Ainult läbi leppimise ja armastamise on võimalik saavutada hingerahu. Pane tähele, millal sa räägid halvustavalt iseendaga või kritiseerid end iga väiksemagi vea eest. Kas sa sõimad end vahel lolliks, idioodiks või saamatuks? Kas süüdistad end pidevalt teistes inimestes olevate tunnete pärast? Või oled äkki oma õlgadele võtnud vastutuse koorma kellegi teise elu eest? Kas hoolitsed teiste eest enda arvelt? Igapäevaselt end pidevalt maa tasa tehes, ei ole armastusel lihtsalt ruumi kasvada. Seega lase lahti kõigest sellest negatiivsusest enese aadressil ja lihtsalt lepi, et asjad ei ole alati nii nagu sa tahaksid. Kindlasti on päevi, mil sa ei meeldi iseendale või ei ole rahul oma käitumisega. Seda juhtub kõigiga. On täiesti lubatud ennast armastada ka neil hetkedel, kui kõik ei lähe hästi :) Tegelikult just neil hetkedel vajadki sa armastust kõige enam.

Kuidas siis alustada teekonda enda armastamiseks? Minu jaoks hakkasid asjad palju selgemaks saama sellel hetkel, kui sain täiesti teadlikust asjaolust, et armastus on tunne. Ma ei saa seda kuidagi välja mõelda, vaid pean seda oma südames tundma hakkama. Selleks, et aru saada, milline on enda armastamise tunne, soovitan teha järgmist lihtsat meditatsiooni. Istu vaikselt omaette ja pane silmad kinni. Siis kujuta ette oma vaimusilmas üks inimene, keda sa väga armastad. Võib-olla on see su laps või elukaaslane või keegi teine lähedane inimene. Seejärel tunneta seda suurt armastusetunnet tolle inimese vastu. Lihtsalt tunne seda ja lase sellel olla. Võimalik, et sinu sees läheb kõik soojaks ja kergeks ning vahel tuleb heldimusest isegi pisar silma. Kui sa oled juba piisavalt selle tunde sees olnud, siis kujuta ette oma vaimusilmas, et sa vaatad iseennast selle sama tundega. Lihtsalt saada kogu see armastusetunne nüüd enda poole. Ja siis võta seda vastu kogu täiega. See tunne, mis seejärel tekib, ongi enesearmastuse tunne. Sel hetkel saadad sa kogu oma teadliku tähelepanuga enda suunas armastuse energiat. Selleks, et saada kontakti enesearmastuse tundega, võid seda väikest harjutust teha nii tihti kui vajalik.

Nüüd, kus sa tead, milline on enesearmastuse tunne, on aeg hakata selle tunde valguses vaatama oma elu. Küsi endalt ja vasta ausalt, mida sa tahad oma elus kõige rohkem? Mis teeb sind õnnelikuks? Millised inimesed panevad su südame rõõmust põksuma? Millised tegevused toovad sära silmadesse? Küsi endalt tihti, et kas see, mis sinuga hetkel toimub ja millele suunad kogu oma tähelepanu ja aja on sulle ikka tõeliselt hea? Tee endale selgeks, mida su hing tõeliselt tahab ja mis muudab ta rõõmsaks. Kui oled selle välja selgitanud, siis asu elama vastavalt oma hingesoovidele ja sa näed, kuidas sinu armastuse karikas hakkab vaikselt iga päevaga aina enam täituma. Armastus on meie kõigi elu allikas. Kanna hoolt selle eest, et sinu armastuse allikas on täis. Mina olen täheldanud, et kui minu armastuse allikas kokku kuivab, siis ma hakkan sõltuma teiste inimeste allikatest. Mind toidavad sellisel juhul elukaaslase, lapse, pere või sõprade teod ja sõnad. Kui juhtumisi neil on rasked ajad või neil pole nii palju aega tegeleda minu armastuse allika täitmisega, siis olen mina õnnetu. Ometi ma tean, et ainult mina üksi saan vastutada selle eest, millised tundega ma siin elus elan. Armastust saan ka pakkuda ma endale ikka eelkõige ise, sest see toidab mind kõige rohkem.

Enese armastamine on igas hetkes tehtav otsus olla enese suhtes armastav ja õrn. Mida rohkem sa harjutad, seda loomulikumaks see olek muutub. Ego paneb on meid panna kannatama ning enesearmastuse kasvatamine aitab kannatusest vabaneda. Selleks tuleb teha rohkem neid asju, mis täidavad sind seestpoolt väljapoole mitte vastupidi. Vali täna teha rohkem teadlikke valikuid, mis on kasulikud sulle ja su kehale ning ära anna järgi ego mugavustundele. Tee täna vähemalt üks asi, mida sa juba ammu oled tõeliselt tahtnud teha. Tee oma hingele ja kehale üks armastav ja kosutav pai. Ava oma süda sellele maagilisele imedeajale, mis päkapikkude tulekuga on alanud. Mina lähen teen täna endale ise šokolaadi, ikka parimast toormatejarlist ja ilma suhkruta. Olen sellest juba ammu unistanud.

Meeldetuletuseks loe veel seda luuletust enese armastamise kohta.
Soovin sulle armastuserohket jõuluaega!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.