Kas sind paneb isutama kõrvalolev pilt jäätisest? See tõesti tundub üks paganama hea lohutaja, kui tuju on nullis. Kas käid vahel kodus ringi pideva sooviga millegi hea järele? Ja tihti isegi ei tea, mis see hea olema peaks. Vaatad ühtelugu külmkappi, et äkki leidub seal see miski, mille järgi neelud käivad. Minu kogemus näitab, et tavaliselt ei leia me külmkapist või tervest elamisest seda õiget asja. Põhjus on selles, et tegelikult ei vaja me enamusel kordadel sööki ja isu on hoopis keha signaal tundetasandi vajaduste unarusse jätmisest. Võib-olla on sul hoopis igav või tunned end üksildasena? Sa võid meeletu isu ajal endale mitmeid asju sisse kühveldada (tavaliselt ebatervislikke versioone), kuid su isu ei saa rahuldatud. Kuidas saakski, kui toit ei suuda mitte kunagi täita tühjusetunnet, mis tuleneb rõõmutust elust. Vahetevahel külastavad meid kõiki vastupandamatud isud mingi konkreetse toidu järele. Kõikehõlmav ja lõppematu isu võib rääkida mingist aine puudusest kehas või sellest, et toitumine on tasakaalust väljas. Kuid väga tihti on seotud isud emotsionaalse seisundiga. Keha püüdleb alati sisemise harmoonia saavutamise poole ja isude mõistmine on väärtuslik info, kuidas jõuda tasakaaluni. Kuula, mida keha sulle tegelikult öelda tahab.
Lugesin hiljuti Sille Poola toortoidu raamatut ja mind kõnetas väga peatükk isude kohta. Järgnevalt teen loetust ja tekkinud muljetest teilegi väikse ülevaate. Emotsionaalne söömine on söömine mingil muul põhjusel kui nälg. Kuid süües siis, kui sa pole füüsiliselt näljane, kasutad toitu uimastina. Toit mõjub sel juhul nagu rahustav süst, et mitte tegeleda ebameeldivate ja valusate emotsioonidega. See võib olla näiteks tuimestus tüdimuse, haiguse, kaotuse, kurbuse, tühjuse või üksinduse vastu. Söömine, nagu ka alkohol, uimastid ja muud sõltuvuslikud tegevused, on suurepärane asendustegevus. Asendus sellele, et mitte tegeleda oma tunnetega. Selleks, et muuta oma toitumist ja üleüldist suhtumist toitumisse, on vaja paratamatult saada teadlikumaks oma vajadustest ja tunda emotsioone, mitte neid kuskile sügavale enda sisse ära matta. Kinni mätsitud tunne ei kao mitte kuhugi, ta annab endast pidevalt märku läbi igasuguste kehaliste aistingute – läbi valu, haiguste või isude.
Viimasel ajal olen hakanud oma isudele palju rohkem tähelepanu pöörama. Järjest enam tunnen, et isud räägivad rohkem minu emotsionaalsest tasakaalutusest. Kunagi võis kõik mu emotsionaalsed valud lahendada šokolaad. See toimis lihtsalt suurepäraselt. Õnneks pärast suhkruvaba elu ekperimenti ei siruta ma kätt šokolaadi poole iga väikse tasakaalutuse puhul. Tõepoolest olen pigem hakanud rohkem oma tundeid tundma ja väljendama. Suurest vihast patja tuuseldanud või kurbusest krokodillipisaraid valanud. Ausalt, see on tõhusam kui šokolaad :) Lisaks olen avastanud, et caffe latte on tihti üks minu isudest ja sellega peletab suurepäraselt eemale väsimust, tüdimust, ärevust jne. Samuti tekib mul vahel vastupandamatu isu kuuma kakao järgi. Mulle tundub see kui üks äärmiselt hea turvalisuse tunde tekitaja. Vahel ma joon seda lihtsalt sooja pärast ja vahel maiustamiseks, kuid vahel matan sellega ebakindluse ja ärevuse tunnet. Isud räägivad nii palju meie kohta ja julgustan teid rohkem neile tähelepanu pöörama. Mitte selleks, et neid isusid kohe arutult rahuldada, vaid et paremini mõista oma hingelist seisundit. Toit võib tõesti vahel ravida hingehaavasid ja pakkuda mõnusat lohutust, kuid pidevalt end toiduga lohutades teeme oma tervisele vaid karuteene.
Kuidas teha vahet emotsionaalsel ja füüsilisel näljal?
- Emotsionaalne nälg tekib äkitselt, füüsiline nälg aeglaselt.
- Kui sööd emotsionaalsest vajadusest, siis igatsed tõenäoliselt pitsat või jäätist ja tundub, et miski muu ei suuda su nälga kustutada. Füüsilise nälja puhul oled avatud erinevatele võimalustele.
- Emotsionaalne nälg tahab saada kohe rahuldust ja kindlate toitudega, füüsiline nälg võib oodata.
- Emotsionaalse vajaduse rahuldamiseks võid süüa lõputult, ka siis kui kõht on juba ammu täis. Füüsilise nälja puhul lõpetad söömise, kui kõht saab täis.
- Emotsionaalne söömine jätab süütunde, füüsilise nälja rahuldamine mitte.
Käsi püsti, kes on pärast rammusat koogitükki tundnud pigem süütunnet, kui et rahulolu?! Kindlasti on kordi, kus torditükk täidab meie füüsilisi vajadusi ja nälga, kuid miskipärast tunnen, et pigem on tegemist ühe järjekordse mugavustoiduga. Emotsionaalse nälja kustutajaks ongi mugavustoit, mille nimekirja esikohal on jäätis. Seejärel tulevad šokolaad, küpsised, meestel pitsa, lihalõik ja pajaroog. Kõik me sööme aegajalt emotsionaalsetel põhjustel, kuid probleem tekib siis, kui söömine on peamine viis, kuidas inimene oma emotsioonidega hakkama saab. Selleks, et lõpetada emotsioonide toitmine, tuleb kõigepealt ära tunda, mis on su mugavustoidud ja mis hetkedel haarad käe selle järele. Õige toitumine on võimalik vaid siis, kui hakkad tähelepanu pöörama oma elule ka söömise vahepealsel ajal. Tavaliselt tähendab see mugavustsoonist väljumist, teatud riskide võtmist ning vahel millegi sellise tegemist, mida pole kunagi varem teinud. Kui sa ei kasuta toitu turvatunde tekitamiseks, siis paratamatult tuleb teha oma elus midagi ebaturvalist. Siin ongi isude peatamise õige koht. Tulebki teha asju väljaspool mugavustsooni! Tegutsedes ja oma hirmudele otsa vaadates, hakkavad isud kaduma.
Selge on see, et kui iseendale väga meeldid ja oled sisemiselt tasakaalus, siis ei vaja sa turvatunde tekitamiseks mugavustoitu. Sa usaldaksid oma teadmist, et õhtul söödud jäätis või koogitükk teeb sind õnnelikuks ainult sekunditeks, seejärel oled tühi ja väsinud. Kui soovid muuta oma suhet toidusse, pead muutma viisi, kuidas sa mõtled ja tegutsed. Tegelikult sa ju tead küll, et toiduga ei ole võimalik täita neid tühje kohti oma elus, kus su vajadused on jäänud rahuldamata. Järgmine kord, kui tekib vastupandamatu isu millegi järgi, siis peatu korraks ja küsi endalt, et mida sa sel hetkel tunned ja mida tegelikult vajaksid. Võib-olla ei saa sa vastuseid kohe, kui ei ole harjunud ennast kuulama, aga tasapisi hakkad keha sõnumitest paremini aru saama. Emotsionaalset söömist ehk meeletuid isusid on võimalik kontrolli alla saada läbi oma emotsioonide korrastamise. See eeldab esmalt endale emotsioonide tundmise lubamist ja julgust välja kannatada ka ebameeldivad tundeid. Selge on see, et iga tunne läheb mööda ja ei jää sind pikalt kummitama, kui lubad sellel tundel olla ja seda tähele paned. Mugavustoitu süües matad tunded vaid sügavamale peitu, kuid tunne ise ei kao kuhugi, vaid hakkab ajaga järjest enam valjemat häält tegema.
Kui sul tekkis jäätisepilti vaadates isu millegi hea järele, siis peatu korraks ja ära mine külmkapile ründekäiku korraldama vaid küsi endalt, mida sa tegelikult praegu vajad?
One thought on “Isude taltsutamine”