Muuda oma elu optimaalseks!

Kuidas sul läheb? See nii tavaline ja igapäevane küsimus saab tihti vastuseks “normaalselt”. See oleks nagu omamoodi sõnakõlks, et läheb normaalselt. Olen isegi tuhandeid kordi sellist vastust andnud ja mõelnud kui sisutühi see on. Mis asi on üldse normaalne? Kas see tähendab ületamatute probleemide puudumist või tähendab see, et läheb vanaviisi või hoopis seda, et midagi põnevat pole juhtunud? Huvitav miks küll ei kasutata sagedamini vastuseks “läheb hästi”. Kui inimene elab normaalselt, ei tähenda see veel, et ta elab hästi. Ma teen sulle uue ettepaneku. Mis siis kui sul läheks normaalse asemel hoopis optimaalselt? Etteruttavalt ütlen, et tegelikult ei ela keegi kogu aeg optimaalselt ega ebanormaalselt, vaid tihti oleme kuskil keskel. Ja see kõikumine on normaalne ;)

Optimaalne elu teeb meid kõige õnnelikumaks ja rahulolevamaks. Mida kujutab endast optimaalne elu? Marie Jahoda järgi kuuluvad optimaalsesse ellu järgmised elemendid:

  1. Positiivne hoiak iseenda suhtes. Siia kuulub hea ja armastusväärne suhe iseendaga. Endast hästi arvamine ja endaga hästi käitumine. Enesekindel ja eluterve hoiak.
  2. Arenemine, kasvamine. Oma talendi ja potentsiaali täielik kasutamine. Pidev areng, õppimine ja elu uudistamine.
  3. Autonoomia – emotsionaalne sõltumatus. Oma elu eest vastutuse võtmine, sealhulgas valikute ja otsuste ise tegemine. Sõltumatus sotsiaalsest survest ja võime ennast ise juhtida ja kehtestada.
  4. Reaalsuse adekvaatne tajumine. Elu nägemini sellisena nagu ta on, olles empaatiline ja sotsiaalselt tundlik.
  5. Oskus elu elada/elutarkus. Oskus saada hakkama erinevate olukordadega, kohaneda kiiresti ja lahendada probleeme tõhusalt. Suutlikkus toime tulla stressiga, vaimsete ressurside tasakaal.
  6. Positiivsed inimsuhted. Võime luua ja hoida häid, sooje ja toetavaid suhteid.

Optimaalses elus on rõõm, naudingud, põnevad juhtumised, saavutused, tarkus ja küpsemine. Tõepoolest kõlab see elu väga ahvatlevalt ning paneb mind mõtlema, et miks ei võiks enamus ajast elu kulgeda optimaalselt. Muidugi igal hetkel ei saagi kõik olla suurepäraselt toimiv, kuid valdav enamus ajast peaks olema võimalik elada hästi. Ometi elavad paljud inimesed igapäevases rutiinis töö-kodu-lapsed ja paistavad tülpinud. Mitte, et töö-kodu-lapsed rutiinis midagi valesti oleks, vaid küsimus on selles, et kas see elu, mida elad tööl, kodus ja lastega veedetud aeg on rahuldustpakkuvad ja teevad sind õnnelikuks. Kas sa tunned rõõmu elamisest ja igast aspektist oma elus? Siinkohal on oluline tunda rõõmu ja naudinguid ka sellest 8-tunnisest ajast, mille oled müünud oma tööandjale. Kui seda rõõmu tegelikult ei ole juba pikka aega ja elus miski enam väga ei köida, siis elu ei lähe optimaalselt. Kahjuks peab tõdema, et see on tihtilugu normaalsus ehk paljud meist on kaotanud kuskile oma elurõõmu. Ometi pakub just optimaalne elu sulle naudingut elamisest ikka ja jälle, nii rasketel kui õnnelikel aegadel. Julgustan sind mõtisklema, milline element optimaalses elus vajab järeleaitamist ja kui mõnes valdkonnas ikka üldse ei suju, siis tasub võta järeleaitamistunde.

Varasemalt ei mõtisklenud ma täpsemalt selle üle, mis annab elule selle magusa täiuse ja mis toidab meid igapäevaselt. Kunagi tundus mulle, et kui mingeid jamasid ei ole ja elu läheb suhteliselt tavapäraselt, siis palju muud polegi vaja. Selge see, et hea elu saavutamiseks on vaja palju muudki ja tihtilugu seda, mis teiste silmale on esialgu nähtamatu. Minu silmad avas holistiline teraapia ja aasta aega sügavuti enesesse süvenemist. Hakkasin üha enam väärtustama ja elama optimaalselt ning halbadel hetkel ikka ja jälle püüdlema optimaalse elu poole. Tasapisi muutusin avatumaks ja rõõmsamaks. Isegi rasketel hetkel oli see rõõm kuskil tagaplaanil alati olemas ja see andis mulle uskumatult palju jõudu edasi askeldada. Ma alustasin enesearmastamisest, traumade ja logisevate suhete tervendamisest ning jõudsin lõpuks oma optimaalse elu kõige suurema nurgakivini, oma potentsiaali õigesti ja maksimaalselt ära kasutamiseni. Olin ammu unistanud teraapia valdkonnas tegutsemisest ja tänaseks saan suure rahuloluga hinges öelda, et olengi jõundnud oma õpingutega sinnamaani, et mulle on antud rohelini tuli hakata praktiseerima kõigi soovijatega holistilist regressiooniteraapiat. Varasemalt praktiseerisin vaid koolitundide raames, kuid nüüd on tarkust ja kogemust kogunenud piisavalt, et saan vabalt valida endale kliente. Minu õpingud veel ja pidev enesetäiendamine jätkuvad, kuid kõige olulisem on ikka kogemus.

Siinkohal annangi teada, et kui sina või mõni su tuttav tunneb vajadust tulla teraapiasse, et oma normaalne elu muuta optimaalseks, siis olen suure rõõmu ja tänutundega sinu abiline ja teejuht sellel imelisel teekonnal. Täpemat infot teraapia kohta saab lugeda siit. Kõik muutused saavad alguse sinust endast ja ikka sellest esimesest sammust! Ootan sind!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.