Millised vajadused on peidus sinu soovides?

Mõni aeg tagasi rääkisin sellest, et kõik meie tunded on olulised, kuna need kannavad infot selle kohta, millised meie vajadused on rahuldamata. Iga päev annavad meie baasvajadused endist märku läbi unistuste, tahtmiste ja igatsuste. Me tahame suurepärast töökohta, armastavat abikaasat, toredaid ja iseseisvaid lapsi, ilusat kodu ja autot, lemmikloomi, käia reisimas, sõpradega mõnusalt aega veeta, iga hommik juua oma kohvi just nii nagu meile meeldib, enne magama minekut lugeda raamatut või korra nädalas käia vannis ja mustmiljon pisikest asja veel lisaks. Selline on elu loomulik rada. Me toimetame oma tahtmiste järgi ja vahel vastu oma tahtmisi. Kuid me ei teadvusta endale tihti, miks me neid konkreetseid asju teeme või tahame. Mina küll ei ole varasemalt juurelnud selle üle eriti pikalt. Mul puudus teadmine ja arusaam sellest, et tegelikult me teeme kõiki asju selleks, et rahuldada oma baasvajadusi. Olen ajapikku õppinud tähele panema, millest räägivad minu soovid. Seeläbi olen jõudnud mõistmiseni, mida mul tegelikult vaja läheb ja avastanud, et tihtilugu on võimalik neid vajadusi rahuldada hoopis lihtsamate vahenditega. Inimloomus on juba selline, et me ei oska väljendada otse oma primaarseid vajadusi, vaid leiame keerulisema tee nende rahuldamiseks. Näiteks, sinu teismeline laps tahab saada kõige uuemat ja ägedamat nutitelefoni. On vähe tõenäoline, et tal on vaja just seda kõige kallimat telefoni turul ja võib oletada, et selle telefoni omamine aitab tal hoopis rahuldada vajadust olla märgatud teiste laste seas. See telefon võib anda talle tunde kuuluda kuhugi, olla üks karjast.

Mulle tundub, et oleks kasulik saada teadlikust oma sügavamatest vajadustest. Teraapiaõpingutes olen saanud teada, et inimesel on 6 sügavat inimlikku vajadust ning kõik soovid kuuluvad vähemalt ühte neist kategooriatest. 

Armastus, kontakt ja ühendus. Me kõik vajame ja otsime armastust. See tundub ja ongi kõige loomulikum vajadus üldse. See hõlmab ka enesearmastust. Tõeline ühendus ja kontakt tekib alles siis, kui oled hakanud armastama ennast. See tähendab, et sa pead oma vajadustest lugu, suhtud endasse hellalt ja hoolitsevalt, mitte ei sea kõigi teiste vajadusi esikohale. Olen näinud liigagi tihti, kuidas inimesed ei hoolitse enda eest. Nad ei lähe arsti juurde, kui neil kuskilt valutab; nad ei luba endale piisavalt puhkust, kui nad haigestuvad; nad ei otsi abi, kui nende hing valutab ja elus enam miski rõõmu ei paku; nad koormavad oma keha suitsetamise, alkoholi ja liigse söömisega jne. Ennast armastades ei ole võimalik ignoreerida oma keha ja hinge sõnumeid. Kõik saab alguse sinust endast. Sinu armastus teiste vastu on tervem ja vabam, kui sul on terve suhe iseendaga ja sa oskad armastada olemata liiga klammerduv või ahistav selle juures.

Selle baasvajaduse juurde käib vajadus olla aktsepteeritud enda, pere, sõprade, töökaaslaste ja ühiskonna silmis. Tundmine, et sa oled piisavalt hea. Kui palju kordi oled sina elus mõelnud, et sa ei ole piisavalt hea millegi või kellegi jaoks? Minu kogemus näitab, et enamus on seda tunnet elu jooksul tundnud. Meil on ürgne vajadus olla piisav sellisena nagu me oleme. Usu, et sa oled alati piisav igal ajal igas kohas igas suhtes. Kõik muud mõtted on lihtsalt üks suur vale. Sa oled piisav! Inimestel on veel vajadus uskuda kõrgemasse jõudu, nimetagem seda Loojaks. See võib sinu jaoks sümboliseerida ükskõik mida. Kuid meil on vaja uskuda, et midagi on siin universumis suuremat ja võimsamat kui me ise. Minu jaoks annab see uskumuse, et imed on võimalikud!

Areng. Tunda end arenemas ja kasvamas on väga oluline. Mõtle, kui kurb oleks, kui sa ei õpiks elus mitte midagi juurde ja su areng lihtsalt peatuks ühel päeval. Sellega koos algaks seisak ja ühel hetkel taandareng. Loomupäraselt on inimesed uudishimulikud ja ahned uute teadmiste järele. Vaadake, kui uudishimulikud on lapsed maailma avastamisel. Vajadus õppida ja areneda viib meid edasi. Siia alla kuulub ka vajadus tunda rõõmu enda ja elu muutmisest. Muutused tähistavad arengut ja kuna elu on pidevas voogamises, siis ei ole võimalik inimestel jääda staatiliseks. On äärmisel vabastav teada, et kui sa tahad tuua oma ellu uusi mõtteid, tundeid, olukordi, inimesi, siis tuleb muuta oma mõtteid, käitumisi, suhtumist ja uskumusi. Minu elus on arenguvajadus väga tugevalt esindatud ja tean, et seetõttu jään ma elu lõpuni õppima ja taga ajama uusi teadmisi. Elukestev õppimine hoiab meid noorena ja meie mõistuse töökorras!

Eneseteostus, endast andmine. Meis kõigi on soov elus midagi korda saata. Eneseteostuse võib leida väga erinevates valdkondades. Naine võib leida eneseteostuse laste kasvatamisest ja emaks olemises. Eneseteostuse võib leida oma töös, eriti juhtudel kui tegemist on kutsumusega või oma hobides. Eneseteostusega tekib suur rahulolu oma saavutustest ja heaolu tunne oma sooritusest. Meis on vajadus anda midagi teistele lihtsalt andmise pärast, et teistele rõõmu valmistada. Teadagi, et südamest tulev andmisrõõm on suurem saamisrõõmust ning parim tänu särab vastu saaja silmis.

Kindlustunne. Turvatunne on üks olulisemaid ja esimesi vajadusi, mis peab olema normaalse elu funktsioneerimiseks täidetud. Eriti oluline on sisemine turvatunne, et sa oled hoitud, toetatud ja armastatud. Kindlustunnet elu väljakutsete ületamiseks pakuvad inimesed, kelle juurde minna ja tunda end kaitstuna. Selle sisemise turvatunde saame kaasa lapsepõlvest, sest vanemad tagavad lapse turvalisuse ja kaitse. Isegi suureks saades on sisemist turvatunnet raske saavutada ilma vanemate hingelise toetuseta. Kindlustunde alla kuulub ka usaldus elu vastu – usaldus, et elu ise hoiab meid ja universum ei saada meile üle võimete käivaid ülesandeid. Sisemise turvatundega on võimalik saavutada juba paljut. Tänapäeva maailmas on kahtlemata järjest olulisem majanduslik kindlustunne ja turvaline elukeskkond. Me vajame raha, et saada hakkama enda elus hoidmisega. Tööl käimine annab meile majandusliku kindlustunde. Kuna raha on seotud turvatundega ja elus püsimisega, siis pole imestada, et paljud teevad tööd ainult raha nimel. Kahjuks ei too ainult raha nimel töötamine sügavat rahuolu. Kindlustunde tagab meile ka teadmine, et me saame muuta seda, mis meiega toimub. Meil on kontroll selle üle, kas ja mil määral me muudame ennast, kohandume või aktsepteerime olukordi.

Edu, tähelepanu ja tunnustus. Inimestel on vajadus jätta endast jälg – olla “keegi”. Selle vajaduse rahuldamine võib olla päris keeruline, kui sul on ettekujutus, et sa see “keegi” peab olema eriti silmapaistev tegelane ühiskonnas. Palju lihtsam on mõelda, et sa oled selle jälje jätnud juba siis, kui suudad saada parimaks versiooniks iseendast ja läbi selle olla eeskujuks teistele. Tähelepanu ja tunnustust vajame igapäevaselt. Tunnustust tehtud töö eest, oma panuse andmise eest. Üks huvitav fenomen on võrdusmärgi tõmbamine tähelepanu ja armastuse vahele. Mida rohkem meid märgatakse suhtes, tuntakse huvi meie isiksuse vastu, kallistatakse ja hoitakse, seda suuremat armastusetunnet kogeme. Paljud meie tegevused on suunatud just tähelepanu saamiseks. Kõige paremini saavutame tähelepanu sellega, et me teeme end kuidagi eriliselt nähtavaks. Lapsed teevad seda kõige paremini, hakates kas kõige-tublimaks-lapseks-maailmas või siis mustaks-lambaks. Olla nähtav ja edukas on tänasel päeval saanud üha sügavamaks vajaduseks, sest nii kirevas maailmas ei ole alati kerge olla märgatud.

Väljakutse ja põnevus. See vajadus on seotud meie mängulise poolega. Inimene vajab rutiini ja vajab selle tasakaalustamiseks vaheldust. Uute asjade kogemine on oluline selleks, et saada elule uut vaatenurka, tunda end inspireerituna ja värskena. Seiklusjanu ja reisikirg on selle vajaduse üks tüüpilisemaid väljendusi. Siia alla kuuluvad igasugused ekstreemsed spordialad ja muu adrenaliini tootev tegevus. Suureks saades kaotame kontakti oma mängulisusega, mis on lastel üks peamised omadusi. Mängulisus aga toobki meie ellu vaheldust ja põnevust.

Loodan, et nende vajaduste teadvustamine aitab tuua sinu ellu rohkem selgust ja iseenda mõistmist. Millised vajadused on sinu elus intensiivsemalt esindatud? Kas su vajadused on tasakaalus või on mõni täitsa unarusse jäänud?

Alanud on sügis ja koos sügise tulekuga pöörame pilgu rohkem enda sisse. Soovin sulle mõnusat avastamist ja kuldset sügist!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.