Käisin hiljuti perega reisil ja taaskord seisin teravalt silmitsi küsimusega, kuidas on võimalik reisil olles süüa võimalikult tervislikult ning vältida igasuguseid seedehäireid, mis paratamatult kaasnevad liigsest saiade, magusa ja muu ebatervisliku söömisest. Olen muidugi alati reisil olles asju vabamalt võtnud, kuid mida teadlikumaks olen aastate jooksul saanud toidu mõjust kehale ja uskudes siiralt, et me peaksime sööma värsket, puhast ja päris toitu, siis on mul aina raskem silma kinni pigistada selle osas, mida enda taldrikule tõstan. Üks asi on minna korra restorani või kellegi sünnipäevalauas aegajalt süües asju, mis muidu mu kehale head pole, kuid hoopis teine asi on nädal aega järjest süüa sedasi. Ja muidugi lisandub veel eraldi teema see, et kuidas on võimalik lapsele tagada reisil olles võimalikult hea toit. Lapsega reisides oleme ikka võtnud kõik söögid hinnas paketi, sest nii on lihtsalt võimalik tagada, et õigel ajal on lai valik sööki kõigile saadaval. Meie viimane reis viis meid Kreekasse. Mul oli selle üle isegi väga hea meel, sest Vahemere köök on üks tervislikumaid ja teadsin, et seekord saan kindlasti oma reisi veeta oma keha liigselt koormamata.
Hommikusöögiks pakutakse ju enamasti erinevas valikus saiakesi ja leiba, hommikuhelbeid, suhkrustatud jogurteid, pannkooke, magusaid moose ning šokolaadikreeme. Lõunal ja õhtusöögil on õnneks valik laiem, kuid nii mõnedki toidud on tundmatute piima-, jahu- või muude kastmetega üle ujutatud. Magustoiduks on tavaliselt minu jaoks švammist koogid ja suhkrust nõretavad maiustused, mis tegelikult isegi ei maitse hästi ja ühest koogist on võimalik lausa mitme päeva suhkurlaks kätte saada. Olles oma igapäevasest menüüst välistanud nisujahu ja tegelikult suuresti gluteeni üleüldiselt, vähendanud piimatoodete tarbimist, vältinud suhkrut nii palju kui võimalik ning hoidnud end eemale taimsetest õlidest, mis sisaldavad ebanormaalselt suures koguses omega-6 rasvasid, leian end reisides tihti dilemma ees, et kuidas enda keha võimalikult tervislikult toita. Mis on minu nipid ja tähelepanekud reisil süües?
Hommikusöök on tegelikult isegi kõige lihtsam ära lahendada. Olles oma toitumisharjumusi muutnud, oli alguses hommikusöök kõige keerulisem toidukord päevast ära lahendada, eriti reisil olles. Tundus, et hommikuks on võimalik ainult saia süüa või mingit magustatud jogurtit veidrate hommikuhelvestega. Ainult kurgist, tomatist ja juustust vist kõhtu täis ei saa. Kuid õnneks on olemas muna, mis on ideaalne hommikusöök. Muna on tavaliselt igas versioonis saada. Sedasi on võimalik endale kombineerida tervislik hommikusöök munast, tomatitest, kurkidest ja salatist. Iseenesest on minu meelest täitsa hea valik ka täisteraleib kui just täielikult ei väldi gluteeni. Teine variant on süüa puuvilja maitsestamata jogurtiga ja lisada sinna pähkleid või seemneid. Kõige ideaalsem hommikusöök hotellis süües on omlett erinevate köögiviljadega. Lastele tavaliselt on saada ka hommikupuder, kuid pean ausalt ütlema, et see pigem näeb välja nagu piimasupp mingite helvestega kui korralik puder. Näiteks Türgis olles avastasime teisel või kolmandal päeva, et saab lasta endale teha värske omlett ja sellest hetkest oli meie hommikusöök alati üks ja sama. Pärast ampsasime veel peale paar puuvilja ja väga hea oli. Samas seekord Kreekas olles tuli hakkama saada ilma omletita. Kuid Kreekas reisides on üks suurepärane ja tervislik variant nii hommikusöögiks kui ka magustoiduks Kreeka jogurt puuviljadega.
Lõuna ja õhtusöögi osas olen enda jaoks lahti mõelnud sellise põhimõtte, et katsun võimaikest puhastest toiduainetest ise kombineerida söögikorra. See tähendab seda, et üldiselt väldin igasuguseid ahjuvorme, lasanjesid või kastmetega ülevalatuid toite. Lähtun põhimõttest, et peaagu alati on võimalik saada ilma lisanditeta kas mingit grillitud või hautatud liha ja kala ning aurutatud riisi, kartulit või läätsesid. Ma väldin pastat ja friikartuleid. Lisandiks katsun leida aurutatud või grillituid köögiviljasid ja hunnikus värsket salatit. Salatile lisan oliiviõli. Kreekas päästis olukorra tzatziki ja imeliselt värske feta juust. Kui valik pole suur ja pea kõik asjad sisaldavad kastet, siis eelistan alati tomatikastet jahu- ja piimakastemetele. Olgugi, et tomatikastmed on ka paras suhkrupomm, eelistan ma pigem seda versiooni kui nisujahu. Magustoiduks söön tavaliselt puuvilja jogurtiga. Hea magustoidu variant on ka klaasike veini juustu ja viinamarjadega. Kõik hinnas paketis on tavaliselt rohkelt erinevaid suhkrust nõretavaid koogikesi ja rohkelt jäätist. Kui olen otsustanud tõesti magusama ampsu kasuks, siis pigem eelistan jäätist koogikestele. Jookidest tuleks muidugi eelistada vee joomist, teed, kohvi või klaasike veini/õlut õhtusöögi kõrvale. Vabalt saadavad igasugused karastusjoogid ja mahlad on kehale laastavad ja neid peaks vältima. Kui ma üldse jooksin mahla, siis eelistaksin väikse klaasi värskelt pressitud mahla.
Igatahes pea alati annab keha peale reisi tunda, et ta on olnud koormatud, sest paratamatult olen ikkagi siin-seal söönud mõne saia või muu sellise asja, mis mu kehale tegelikult ei meeldi. Ja ainus asi, mis mind reisil söömise juures päästab, on teadmine, et minu kvaliteetne omega-3 pudelike päästab mind kõige suuremast kahjust. Kindel võib olla, et isegi grillitud kala või muidu tervislikud köögiviljad on suure tõenäosusega valminud suures koguses omega-6 sisaldavat taimeõlides. Olen täheldanud, et tegelikult on võimalik reisides palju tervislikumalt hakkama saada, kui teha teadlikumaid valikuid ning lubades vähem erandeid. Keha on tervem ja õnnelikum. Meie viimases reisisihtkohas Kreekas kujunesid minu põhilistest lemmikuteks Kreeka jogurt, tzatziki, värkske Kreeka salat, feta juust, oliivid, oliiviõli, erinevad grillitud kala, kana või liha, aurutatud köögiviljad, moussaka. Puuviljadest oli põhiline arbuus ja melon ning maiustasin aegajalt šokolaadijäätisega.
Reisimine nõuab alati teatud kompromisse ja järeleandmisi oma igapäevases elustiilis ja toitumises, kuid see ei tähenda, et tuleks end täielikult käest lasta. Reisida on võimalik samuti tervislikumalt, kui vaid tahta seda. Igatahes minu valikud on aastatega muutunud palju paremaks ning igasuguseid seedehäireid ja muid tervisejamasid on tänu sellele ka vähem. Loodan, et leiate kasulikke näpunäiteid siit, kuidas oma reisidel ennast tervemana hoida. Kui soovid oma nippe ja tähelepanekudi minuga jagada, siis tee seda julgelt :)
Siin veel mõned näpunäited, kuidas tervislikumalt hakkama saada reisides (ing keeles): https://iqsresponsive-wpengine.netdna-ssl.com/wp-content/uploads/2015/04/0518_001.pdf