Mis toob hea tervise?

Viimasel ajal olen palju kirjutanud toitumisest ja suhkrust loobumisest. Hetkel on see tõesti minu elus rohkem esiplaanil sellepärast, et läbin 8-nädalast programmi, millele pühendan palju tähelepanu. Võib jääda mulje, et õige toitumine on kõige tähtsam asi tervise tagamisel. Tunnen, et on vaja meelde tuletada ka muid aspekte hea tervise saavutamiseks ja hoidmiseks. Usun, et toitumine on üks väga oluline aspekt, kuid mitte ainuke ja kõige olulisem tegur õnneliku ja tervikliku elu tagamiseks. Hiljuti käisin toredal terviseseminaril, mis keskendus haiguste ennetusele kehas ja hinges. Seal kuuldu tuletas mulle meelde tõsiasja, et haigus on keha märguanne, et nüüd tuleb hakati käituma teistmoodi, sest senine tegevus ei olnud kooskõlas sinu olemusega. Haiguste ennetamiseks saab ise väga palju teha, võttes täieliku vastutuse oma tervise eest enda kanda. Terviseseminari esineja Kreet Rosin võttis väga ilusti kokku olulised punktid, mis aitavad tugevdada immuunsüsteemi ja olla tervem inimene. Olen kahe käega tema pakutud loetelu poolt.

 Mis on oluline hea tervise tagamiseks?

  • Magamine;
  • Liikumine;
  • Toitumine;
  • Piisava hulga vee joomine;
  • Stressitaseme alandamine;
  • Energia vaba liikumise tagamine;
  • Emotsioonide ja tunnete korrastamine;
  • Uskumuste korrastamine;
  • Mõttemaailma korrastamine.

Esimesed neli punkti on sellised, mida on päris lihtne paika saada, sest nad on kuidagi arusaadavad ja käegakatsutavamad kui ülejäänud. Me teame, et inimene peaks magama vähemalt 8 tundi, iga päev end natuke liigutama, toituma hästi ja jooma palju vett. Ma ei peatu nendel punktidel hetkel lähemalt, kuid see loetelu illustreerib hästi, et sa võid süüa kui hästi tahad, aga kui sa ei hoolitse oma mõtete, tunnete ja uskumuste eest, siis varem või hiljem tabab sind mingi sisemine kriis. Tundub täiesti ulmeline hoolitseda kõikide nende aspektide eest, kui juba õigesti toitumine, head magamisharjumused, piisava vee joomine ja trenni tegemine on paljudele inimestele suureks probleemiks. Ometi on need lihtsamini teostatavad kui mõtte- ja tundemaailma korrastamine. Minu kogemus näitab, et kui hakatakse korrastama oma sisemaailma, siis need neli esimest punkti tulevad automaatselt. Ja vastupidi, kui neli esimest punkti on edukalt täidetud, siis pole enam võimalik ignoreerida sisemaailma.

Igapäevaselt puudutab meid liigne stress ja suutmatus seda alandada. Kuid nii nagu kõige muuga on vaja ka stressi leevendamiseks tegutseda ehk leida endale sobiv meetod ja seda igapäevaselt rakendada. Hiljuti kirjutasin meditatsiooni tervendavast mõjust, kuid stressi aitavad suurepäraselt leevendada justnimelt hea uni, spordi tegemine, õige söök ja rohke vee joomine. Seejärel muidugi veel värske õhu käes viibime ja kalli inimese puudutus ning mitusada muud väikest asja. Praegu tahaksin sinu tähelepanu tõmmata hoopis uskumuste korrastamisele. Ilma positiivsete uskumusteta iseenda ja oma elu suhtes on väga raske midagi head ellu manifesteerida. Anton Tšehhov on tabavalt pannud sõnadesse uskumuse mõju: “inimene on see, millesse ta usub.”. Ja nii ongi. Usk (uskumus) on mistahes juhtiv põhimõte, lause, veendumus või kirg, mis annab su elule suuna. Kõik elus kogetu lased sa läbi oma uskumuste filtri ning võtad endaga kaasa vaid selle, mis on kooskõlas sinu uskumustega. Kui sa usud, et miski on tõsi, siis lähed sõna otseses mõttesse sellisesse seisundisse, kus see muutubki tõeks. Aju ei tee vahet, kas sa pelgalt mõtled midagi või toimub see sinuga reaalselt. Uskumused on igapäevaelu tugevalt juhtivad mõtted ning on väga oluline endale teadvustada, milliste uskumuste järgi sa elad. On vist päris selge, et üks minu uskumusi on: hea tervis on rahulduspakkuva elu üks alustalasid. See on midagi, mida mina usun ja õnneks on see mind siiani hästi teeninud. Kuid mu elus on olnud aegu, kus ma olen uskunud, et ma ei ole piisavalt tark või osav mingi asja tegemiseks ja seetõttu jätnud need asjad tegemata. Olen uskunud, et kui ma olen hea ja tubli inimene, siis ma väärin rohkem armastust. Kuid need uskumused ei teinud mind õnnelikuks ja jätsid nii mõnegi hea asja minu ellu tulemata. Tänaseks ma ei usu neid mõtteid enam. Ma tean, et ma olen väärt kõike lihtsalt sellepärast, et ma olen mina. Mina olen väärtuslik nii nagu iga teine inimene siin universumis on väärtuslik. Vot see on hea näide toetavast uskumusest, sest see viib edasi õnnelikuma elu poole.

Uskumused väärivad täiesti omaette postitust, kuid hetkel palun sul korraks peatuda ja mõelda veidi selle üle, mis on sinu elu juhtivad uskumused. Ja proovi neid seada kahtluse alla, et kas need on tegelikult ka tõesed mõtted ja kas need teenivad sind? Tüüpilisemad väge vähendavad uskumused on näiteks: teised on paremad kui mina, olen vähem väärt kui teised, mul pole tegelikult mitte kui midagi anda, ma pole edu ära teeninud, ma olen liiga vana või noor, mul on täiesti vale töö, mul pole piisavalt aega, raha või kompetentsust jne jne jne. Kui avastad mõned uskumuse, mis takistab sul saavutamast sisemist rahu, siis tea: sa võid vabalt valida, millesse uskuda!!

Tervis on täieliku füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu seisund, mitte ainult haiguse puudumine. Kui terveks inimeseks sa ennast hindad? Kui tunned, et eluenergiat ei ole nii palju kui võiks olla, siis soovitan pilgu pöörata ülalnimetatud loetelule. Millise valdkonna oled jätnud oma tervise eest hoolitsemisel kõige suuremasse unarusse?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.